امامزاده درب امام اصفهان

مرقد مطهر امامزادگان درب امام

امامزاده ابراهیم و زین العابدین یکی از سه امامزاده دارای شجره‌نامه و معتبرشهر اصفهان است که مردم بسیاری از دور و نزدیک هر ساله برای بازدید از این مکان متبرکه تاریخی به اصفهان سفر می کنند.

امامزاده ابراهیم و زین العابدین که امروز به امامزاده درب امام شهرت یافته است سالانه بسیاری از توریست های عربی را که جدشان به این دو امامزاده بر می گردد را به این مکان متبرکه می کشاند.

نسب این دوبزرگوار براساس شجره نامه سادات امامی «ابراهیم بن محمد بطحانی بن قاسم بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب» است.

قدمت این مکان که به زمان سلجوقیان بر می گردد توسط دختر جهان شاه قراقیون لو بنانهاده شد.

به گفته آقای بدیعی، خادم امامزاده درب امام، دختر جهان شاه قراقیون لو ۷۰۰ سال پیش با آمدن بر سر خاک این دو امامزاده، حاجت خود را گرفت و بنای فعلی امامزاده را بنا نهاد.

وی به خبرنگار مهر گفت: پس از آن اکثر شاهزادگان زمان صفوی و ایلخانی به این مکان آمدند و گاها در این مکان مدفون هستند که از آن جمله می توان به قبر محمود افغان اشاره کرد که در یکی از رواق های این مکان متبرکه و تاریخی دفن است.

این خادم امامزاده ابراهیم و زین العابدین (ع) در خصوص تاریخچه امامزاده می‌گوید: این دو امامزاده در یک مقطعی از تاریخ به همراه کاروان بعد از شهادت امام رضا به منظور عرض تسلیت به نبیره ها و نوه های امام رضا (ع) عازم ایران شدند اما سفر آنها در حالی بود که سپاهی از ملعون عباسی و هارون رشید آنها را تا ایران تعقیب کردند.

وی بیان داشت: در این تعقیب و گریز دو امامزاده ابراهیم و زین العابدین به محله درب امام اصفهان مراجعه کردند و به نبیره ها و نوه‌های سید بن جبیر که از یاران امام حسن مجتبی (ع) بود، پناه آورد.

وی که بیش از چند سال است خادم امامزاده درب امام است، در خصوص سید بن جبیر می‌گوید: سید بن جبیر از مفسران قران است که برای ترویج دین اسلام به اصفهان سفر کرده بود و امروز در مسجدی داخل امامزاده مدفون است.

“فلسفه نان و ماست هایی که مردم برای حاجات خود به نذر می آورند”

این خادم امامزاده ابراهیم و زین العابدین (ع) اظهار داشت: دو امامزاده در حالی به نوه های سید بن جبیر پناه آورند که سید بن جبیر به هنگام آوردن نان و ماست برای پذیرایی از آنها مشاهده کردند که امامزاده ابراهیم و زین العابدین توسط دشمنان به شهادت رسیدند و همین شد که از آن زمان تاکنون مردم برای رفع حاجات خود نان و ماست نذر دو امامزاده می کنند.

وی اعلام کرد: هرحاجت گیرنده سه تا نان و ماست نذر می کند که یکی را قبل از گرفتن حاجت ادا و دو بار نذری نان و ماست را پس از ادا شدن حاجت، بین مردم توزیع می کنند.

وی گفت: در شجره نامه امامزاده ابراهیم و زین العابدین آمده که ۱۲ امامزاده دیگر نیز در این محل خاک هستند اما محل دفن آنها مشخص نیست.

حاج حسین بدیعی یکی از ساکنان محله درب امام که  ۶۷ سال سن دارد در خصوص معجزات دو امامزاده می گوید: تاکنون بسیاری از اشخاص توانستند حاجات خود را با توسل بر امامزاده، بگیرند و این از معجزات این دو بزرگوار است.

وی با اشاره به اینکه محله درب امام به دلیل اینکه تمام ساکنان این محله سادات هستند به این نام معروف شده است، اظهار داشت: بیشتر سادات از گروه طباطبائیان، سید رضوی‌ها و امامی ها هستند.

بدیعی با اذعان اینکه خود نیز شفا یافته امامزاده ابراهیم و زین العابدین است، می گوید: امامزاده درب امام در کنار امامزاده احمد و اسماعیل از معتبرترین امامزاده های شهر اصفهان است.

وی با بیان اینکه کسی نباید نان و ماست نذر کرده امامزاده ابراهیم و زین العابدین (ع) را دست کم بگیرد، گفت: در محله درب امام مکانی به نام خوابجون است که امروز به محله بابلدشت معروف است و خوابگاه این دو امامزاده در این مکان قرار داشته است.

بدیعی اعلام کرد: به رسم دوران صفوی شیر سنگی در حیاط امزاده به منظور حفاظت از امامزاده تعبیه شده است.

پنجره ای نفیس از امامزاده که در چهلستون نگهداری می شود

از جمله آثار گرانبهای میراثی در این بنا که سبب شده این بنا در فهرست آثار به ثبت رسیده ملی نیز قرار گیرد گچبری های کم نظیر این مجموعه تاریخی – مذهبی است. همچنین سردرب این امامزاده از آثار نفیس به شمار می رود که با خط ثلث بروی آن تزئین شده است. یکی دیگر از اجزای با ارزشمند این بنا پنجره گچبری امامزاده است که در دوران پهلوی به منظور نگهداری از آن به عمارت چهلستون انتقال داده شد.

این امامزاده در دوران های مختلف مورد توجه بسیاری از پادشاهان ایران قرار گرفته است و هریک به تناسب معماری زمان خود بخشی را به ایتن بنا افزوده یا ترمیم کرده اند که از جمله این پادشاهان که ارادت بسیار به این امامزاده داشته است، شاه عباس کبیر بود که به سبب توجه به این بنا بخشی از موقوفات خود را برای مصرف دراین امامزاده صرف کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در ارتباط با اهمیت این امامزاده می‌گوید: امامزاده درب امام از امامزاده های معتبر شهر اصفهان است که هر ساله گردشگران زیادی برای تماشای فضای حاکم بر امامزاده به این مکان که به محله امامیه معروف است، مراجعه می کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین رضا صادقی با اعلام اینکه اکثر گردشگران از توریست‌های عربی و به ویژه عراقی هستند که به منظور عبادت از جد خود به این مکان مراجعه می کنند، اعلام کرد: مراسم های بزرگی هر ساله در این امامزاده برپا می شود.

وی اظهار کرد: امامزاده درب امام ضمن اینکه یک مکان متبرکه برای مسلمان است و از یک فضای معنوی برخوردار است به جهت تاریخی بودن نیز ارزش گردشگری دارد.